O mnie

MÓJ DOM JEST W POŁĄCZENIU

Dorastałam w rodzinie międzykulturowej w Chorwacji i Niemczech. W rezultacie zawsze miałam kontakt z różnymi kulturami, tradycjami i wartościami. Odwiedziłam wiele krajów na całym świecie i spotkałam ludzi z różnych środowisk, mających różne przekonania i światopoglądy. Dało mi to podstawę do bycia otwartą, tolerancyjną i szanującą innych. Od 2010 roku mieszkam w Warszawie.

MOJA DROGA PRZEZ ŻAŁOBĘ

W 2015 r. moje dziecko zmarło, kiedy byłam w ciąży. To doświadczenie głęboko na mnie wpłynęło i zainicjowało wiele zmian w moim życiu. W tym czasie po raz pierwszy zobaczyłam, jak delikatni jesteśmy w żałobie i jak inni ludzie mogą wyrządzić nam dodatkowe szkody bezradnymi komentarzami.

Doświadczyłam przerażającej bezradności po stracie. Mało wiedziałam o procesie żałoby. Nie wiedziałam, jak się z tym pogodzić. Kiedy dowiedziałam się, że w innych krajach istnieją specjaliści, którzy zajmują się wspieraniem osób w żałobie, byłam zaintrygowana, ale też sceptyczna.

Dzisiaj jestem wdzięczna, że jednak znalazłam w sobie odwagę, żeby poprosić o pomoc. Na mojej drodze w żałobie towarzyszyli mi ludzie, których pozbawiony strachu i pełen miłości stosunek do mojego bólu był dla mnie największym darem. Dzięki nim nauczyłam się otwarcie mówić o swoich doświadczeniach i uczuciach oraz dzielić się nimi z innymi.

EDUKACJA I DOŚWIADCZENIA

Studiowałam kulturoznawstwo w Hildesheimie, Zagrzebiu i Bolonii. Moje zainteresowanie różnymi rytuałami jako praktyką kulturową ma swoje źródło w tym okresie. Nauczyłam się, że ekspresja artystyczna może pomóc nam lepiej zrozumieć nasze uczucia i nas samych. Ufam mojej kreatywności, która często prowadzi mnie do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Jestem certyfikowaną towarzyszką w żałobie. W 2019 roku ukończyłam kurs „Duszpasterstwo i towarzyszenie w żałobie” w Heidelbergu.

Obecnie uczestniczę w szkoleniu na mistrzynię ceremonii i jestem w trakcie dwuletniego kursu kształcenia na doulę umierania.

ŚMIERĆ I ŻAŁOBA JAKO CZĘŚĆ ŻYCIA

Od 2018 roku jestem wolontariuszką w hospicjum, gdzie towarzyszę ludziom na ostatnim etapie życia. Regularnie spotykam się z pracownikami nowatorskich domów pogrzebowych w Niemczech, aby lepiej poznać ich szczególną funkcję. Mam styczność z wieloma osobami, które w codziennej pracy opiekują się umierającymi i zmarłymi. Konfrontacja ze śmiercią ​​coraz mniej mnie przeraża.

Chcę przyczynić się do tego, żebyśmy w naszym społeczeństwie otwarcie mówili o kwestiach umierania i śmierci. Tylko wtedy będziemy w stanie skutecznie wspierać osoby w żałobie.

BLOG I PODCAST

Na swoim blogu Sprawy Ostateczne piszę o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. W podcaście o tym samym tytule prowadzę rozmowy z różnymi ludźmi na temat skończoności i przemijania. Znajdziesz mnie również na Facebooku i Instagramie pod nazwą Sprawy Ostateczne.

PRASA

Tu znajdziesz artykuły o mojej pracy oraz wywiady ze mną:

Po polsku

Program psychologiczny z Joanną Frejus
Czy temat śmierci (cudzej i własnej) da się oswoić? Czy o śmierci można rozmawiać z uśmiechem? Czy faktycznie zawsze jesteśmy sami w obliczu śmierci? Joanna Frejus mnie zaprosiła na rozmowę o śmierci, żałobie i spotkaniach “Death Cafe”.
Halo Radio 26.04.2020

Filozofia w Ogrodzie: Żałoba
Tomasz Stawiszyński i Paweł Boguszewski zaprosili mnie na rozmowę o mitach i wyobrażeniach dotyczących żałoby, o tabu, jakim jest obłożona w dzisiejszej kulturze, a także o doświadczeniu straty.
Strefa WolnoSłowa / Stół Powszechny / TOK FM 22.04.2020

Garderobiana: Jak wyszykować śmierć?
Karolina Sulej zaprosiła mnie do swojego podcastu na rozmowę o ubraniach i modzie w kontekście śmierci i żałoby. Jak ludzie się ubierają na pogrzeb? W co ubieramy naszych zmarłych? I co zrobić w żałobie z ubraniami osoby, za której tęsknimy? Wyjątkowa rozmowa o nietypowych tematach.
Garderobiana / Storytel 04/2020

Żałoba, to jest droga. Wywiad z Anją Franczak, towarzyszką w żałobie.
Marketing Funeralny 30.04.2020

Wywiad: Jestem dla Ciebie
Z Kasią Supą rozmawiałam o swojej pracy jako towarzyszka w żałobie.
OMEGA Magazyn. Idea book dla branży funeralnej 1/2020

Jak zadbać o potrzeby klienta w żałobie?
Dla magazynu OMEGA napisałam artykuł o współczesnych modelach żałoby i alternatywnych domach pogrzebowych w Niemczech. Pokazuję, jak pracownicy branży funeralnej mogą czerpać z wiedzy o procesie żałoby, aby w czuły sposób wspierać swoich klientów.
OMEGA Magazyn. Idea book dla branży funeralnej 1/2020

Z Chorwacji, przez Niemcy, do Polski. Anja Franczak o sobie i byciu towarzyszką w żałobie
Paweł Sulik: Wieczór Radia TOK FM 27.02.2020

Zawód: Towarzyszka w żałobie
Magazyn Radia TOK FM 2.11.2019 

Jak zostaje się towarzyszką w żałobie
Czat Czwórki – Polskie Radio Czwórka 1.1.2019

Alma znaczy dusza
Przemysław Wilczyński / Tygodnik Powszechny 44/2019

Taśmy kooperatywy w/ Anja Franczak
Radio Kapitał 21.9.2019

Wykrzycz mi swój ból. Jak matka, która straciła dziecko, chce nauczyć innych rozmawiania o śmierci
Anna Kiedrzynek / Newsweek 37/2019

In english

Interview: I am here for you
Kasia Supa asked me questions about my work as a grief counselor and my perspective on the Polish funeral industry.
OMEGA Magazine. Idea book for the funeral industry 1/2020

Article: How to take care of the needs of your grieving customers?
For the OMEGA magazine, I’ve written an article about contemporary grief models and alternative funeral homes in Germany. I give examples of how funeral directors can draw from knowledge about grief processes, in order to support their clients in a sensitive way.
OMEGA Magazine. Idea book for the funeral industry 1/2020

My Second Home Poland – an interview with Anja Franczak
IMI Radio 29.10.2019

Auf deutsch

Trauerbegleiterin? Ich will das lernen
Polskie Radio 22.7.2019