O mnie

MÓJ DOM JEST W POŁĄCZENIU

Dorastałam w rodzinie międzykulturowej w Chorwacji i Niemczech. W rezultacie zawsze miałam kontakt z różnymi kulturami, tradycjami i wartościami. Odwiedziłam wiele krajów na całym świecie i spotkałam ludzi z różnych środowisk, mających różne przekonania i światopoglądy. Dało mi to podstawę dla bycia otwartą, tolerancyjną i szanującą innych. Od 2010 roku mieszkam w Warszawie.

OSOBISTA STRATA

W 2015 r. moje dziecko zmarło, kiedy byłam w ciąży. To doświadczenie głęboko na mnie wpłynęło i zwiastowało wiele zmian w moim życiu. W tym czasie po raz pierwszy zobaczyłam, jak delikatni jesteśmy w żałobie i jak inni ludzie mogą wyrządzić nam dodatkowe szkody bezradnymi komentarzami.

Największym wyzwaniem było dla mnie zaufanie własnym uczuciom i potrzebom oraz dostosowanie do nich swoich działań.

Dopiero po kilku latach nauczyłam się otwarcie mówić o swoich doświadczeniach i uczuciach oraz dzielić się nimi z innymi. Po drodze towarzyszyli mi ludzie, których pozbawiony strachu i pełen miłości stosunek do mojej żałoby był dla mnie największym darem.

DOŚWIADCZENIA I FUNDAMENT

Studiowałam kulturoznawstwo w Hildesheimie, Zagrzebiu i Bolonii. Moje zainteresowanie różnymi technikami narracyjnymi i rytuałami jako praktyką kulturową ma swoje źródło w tym okresie. Nauczyłam się, jak ekspresja artystyczna może pomóc nam lepiej zrozumieć nasze uczucia i nas samych.

Od ponad 10 lat pracuję w branży medialnej, głównie jako producentka filmów animowanych dla dzieci. Tutaj nauczyłam się, jak tworzyć strukturę w złożonych sytuacjach. Ufam mojej kreatywności, która często prowadzi mnie do  poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań.

Jestem certyfikowaną towarzyszką w żałobie. W 2019 roku ukończyłam kurs „Duszpasterstwo i towarzyszenie w żałobie” w Heidelbergu. Dzięki niemu nie tylko zdobyłam cenną wiedzę, ale także zdefiniowałam swoją postawę jako towarzyszki w żałobie.

Moją największą siłą jest umiejętność empatycznego słuchania i rozmowy. Kiedy się spotkamy, poświęcę ci całą swoją uwagę.

ŚMIERĆ I ŻAŁOBA W ŚRODKU ŻYCIA

Od 2018 roku jestem wolontariuszką w hospicjum, gdzie towarzyszę ludziom na ostatnim etapie życia. Regularnie spotykam się z pracownikami nowatorskich domów pogrzebowych, aby lepiej poznać ich szczególną funkcję. Mam styczność z wieloma osobami, które w codziennej pracy opiekują się umierającymi i zmarłymi. Konfrontacja ze śmiercią ​​coraz mniej mnie przeraża.

Chcę przyczynić się do tego, żebyśmy w naszym społeczeństwie otwarcie mówili o kwestiach umierania i śmierci. Tylko wtedy będziemy w stanie skutecznie wspierać osoby w żałobie.

BLOG I PODCAST

Na swoim blogu Sprawy Ostateczne piszę o tematach związanych z umieraniem, śmiercią i żałobą. W podcaście o tym samym tytule prowadzę rozmowy z różnymi ludźmi na temat skończoności i przemijania. Znajdziesz mnie również na Facebooku i Instagramie pod nazwą Sprawy Ostateczne.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o mnie i mojej pracy:

Po polsku

Zawód: Towarzyszka w żałobie
Magazyn Radia TOK FM 2.11.2019 

Jak zostaje się towarzyszką w żałobie
Czat Czwórki – Polskie Radio Czwórka 1.1.2019

Alma znaczy dusza
Tygodnik Powszechny 44/2019

Taśmy kooperatywy w/ Anja Franczak
Radio Kapitał 21.9.2019

Wykrzycz mi swój ból.
Jak matka, która straciła dziecko, chce nauczyć innych rozmawiania o śmierci
Newsweek 37/2019

In english

My Second Home Poland – an interview with Anja Franczak
IMI Radio 29.10.2019

Auf deutsch

Trauerbegleiterin? Ich will das lernen
Polskie Radio 22.7.2019