Żałoba

ŻAŁOBA JEST ZDROWA.

Żałoba to naturalna i zdrowa reakcja na stratę. Jest niezbędnym procesem, który pomaga nam radzić sobie ze zmianami i tworzyć coś nowego.

Żałoba nie jest chorobą. Nie można jej „wyleczyć”. Ale jeśli zostanie stłumiona, może doprowadzić do choroby. Żałoba chce być doświadczona i wyrażona.

ŻAŁOBA JEST RÓŻNORODNA.

Strata ma wiele aspektów i zawsze wiąże się z indywidualnym procesem żałoby. Niektóre straty wstrząsają naszymi fundamentami. Śmierć partnera, dziecka (również w bardzo wczesnej ciąży), członka rodziny lub przyjaciela to głębokie cięcia w tkance naszego życia.

Nawet utrata ukochanego zwierzaka może zapoczątkować proces głębokiej żałoby. Utrata związku, zdrowia lub pracy też wiąże się z żałobą. Kiedy nasze dzieci się wyprowadzają lub musimy opuścić nasz dom, te zmiany w życiu także związane są z żałobą.

ŻAŁOBA SIĘ NIE KOŃCZY.

Żałoba nie ma określonego czasu trwania. Nie ma momentu, w którym żałoba nagle się kończy. Nie ma „normalnego” procesu żałoby. Nikt nie ma prawa mówić Ci, kiedy już „wystarczy“.

Możesz nauczyć się radzić sobie ze swoją żałobą i włączyć ją do swojego życia. Możesz na zawsze czuć więź z osobą, którą straciłaś / straciłeś. Jednocześnie możesz tworzyć swoje życie w taki sposób, aby ponownie doświadczyć szczęścia i znaleźć sens.

ŻAŁOBA JEST EGZYSTENCJALNA.

Utrata ukochanej osoby pokazuje nam rzeczywistość śmierci. Przypomina nam, jak kruche jest życie. Nagle dociera do nas, że będziemy tracić więcej ludzi. I że kiedyś sami będziemy musieli odejść.

Żałoba prowadzi nas do kontaktu z podstawową przemijalnością życia. Może doprowadzić nas do pytania, w jaki sposób chcemy nadal korzystać z ograniczonego czasu, jaki został nam dany.